EVGA 2080 TI hybrid

HİBRİT EKRAN KARTI SOĞUTMA SİSTEMİ NEDİR?

EVGA RTX 2080 Ti incelemesine geçmeden önce hibrit sistemlerin anlamı, genellikle aynı görevi farklı yöntemlerle gören iki veya daha fazla sistemi tek bir sistem altında toplayıp çalışmasını sağlayan sistemlerdir. Ekran kartlarında ise hibrit sistemler su ve hava soğutma sistemlerini birlikte kullanmakta ve genellikle yüksek sıcaklık derecelerine ulaşabilen Hi-End klasmanı ekran kartları için bir çözüm olarak sunulmaktalar.

RTX 2080 TI XC Hybrid Gaming

EVGA Turing mimarili grafik işlemcileri için yeni bir model daha çıkartarak RTX 2080 TI XC Hybrid Gaming’i sundu. Yeni model, hibrit bir soğutma sistemine sahip ve en pahalı RTX 2080 TI modeli olarak piyasadaki yerini aldı. Ekran kartının ABD satış fiyatı ise 1450 dolar.

EVGA 2080 TI hybrid

SOĞUTMA SİSTEMİ

Sıvı soğutma sistemi ısının TU102 kristallerinden atılması için bakım gereksimi duymayan 120mm’lik radyatör kullanmakta. Su blok ise yeni nesil bir pompa kullanarak bakır borular üzerinden grafik işlemcisini soğutmakta. PCB üzerindeki diğer bileşenleri ise 100mm hidrodinamik vantilatör ve alüminyum radyatör içeren bir hava soğutucu sistemi ile soğutulmakta. Ekran kartının diğer tarafında ise metal koruma tabakası, yani backplate bulunmakta.

EVGA 2080 TI hybrid

EVGA 2080 TI hybrid

HIZ FREKANSLARI VE ÇIKIŞLAR (Arayüzler)

Grafik işlemcisi fabrika çıkışlı küçük düzeyde bir hız-aşırtma edinerek 1635MHz frekansında çalışmakta. Video belleğin frekansı ise 14GHz. EVGA RTX 2080 TI XC Hybrid Gaming modeli çift 8-pin PCI-E Power tarafından beslenmekte. Ekran kartında 1 adet HDMI 2.0b, 3 adet DisplayPort 1.4 ve bir adet USB Type-C çıkışları bulunmakta. Sıvı soğutma sistemi radyatörünü saymazsak, 269mm uzunluğundaki ve 114mm genişliğindeki EVGA RTX 2080 TI XC Hybrid Gaming bilgisayar kasasında iki slot yer kaplamakta.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…